خواندنی ها
خواندنيها
»»»» ليست خواندنی ها ««««
كتابها-تصاوير-قصه ها 1394/03/04

 براي اينكه بچه ها را با كتاب آشنا كنيم هيچ وقت زود نيست. به محض اينكه توانستيد كودك را روي زانوهايتان بنشانيد و كتاب را با دست هايتان بگيريد اينكار را شروع كنيد.

اوايل بچه ها از صداي ورق زدن كتاب خش خش كاغذ و زمزمه ي شما وقتي كه با آنها حرف مي زنيد همان قدر لذت مي برند كه از ديدن تصاوير. تصاويري كه در نظر آنها فقط رنگ شكل و طرح هستند. اما به تدريج هم براي آنها آشنا و قابل تشخيص مي شوند و هم ياد مي گيرند كه اصوات مخصوصي را با هر تصوير همراه كنند ياد مي گيرند خودشان كتاب را ورق بزنند و تصاوير آشنا را نشان دهند و بعدها نام آنها را بگويند به داستان گوش بدهند و گاهي خودشان هم در آن شركت كنند. بهترين دليل براي آشنا كردن كودكان با كتاب اين است كه از آن لذت مي برند. بسياري از پدران و مادران متوجه مي شوند كه كتاب تنها وسيله موثر هم براي سرگرم كردن بچه ها ست و هم براي لذت بردن آنها. علاوه بر اين كودكان خيلي چيزها را از طريق نگاه كردن به كتاب ياد مي گيرند.

كتاب به آنها كمك ميكند كه درك و فهم بصري توانايي توجه به جزييات و مهارت هاي زباني در آنها پرورش يابد. گوش دادن؛ فهميدن و سخن گفتن را به آنان مي آموزد .باعث ايجاد ميل به گفتگو در آنها مي شود و افق ديد آنها را از طريق تحريك حس تخيل؛ وسعت ميدهد. به آنها مي آموزد كه تجربه ها و موقعيت هاي خاص را درك كرده و براي كسب تجارب جديد مورد استفاده قرار دهند. به آنها نشان مي دهد كه ديگران چگونه حس مي كنند و رفتار مي نمايند.

چون بعدها كتاب در آموزش رسمي  او نقش اساسي خواهد داشت؛ آشنايي و علاقه مندي قبلي كودك به كتاب مي تواند پيش زمينه خوبي براي پيشرفت او در آينده باشد.

اما يك نكته مهم را بايد حتما به خاطر داشته باشيد و آن اينكه هرگز كودكي را آشكارا به كار ديگري علاقه مند است مجبور به استفاده از كتاب نكنيد(حتي با گروه سني خيلي كوچك) زيرا همواره اين خطر وجود دارد كه با اينكار او را به طور كلي از كتاب متنفر كنيد.

برگرفته از كتاب  بازي ها و سرگرمي هاي آموزشي كودكان پيش دبستاني نوشته جي روبين-سوزان مرديت 

تعداد مشاهده:  788
 
 
  
نظرهای شما
نام:    
پست الكترونيك:     
وب سايت:    
نظر:    
پست الكترونيك من نمايان باشد  
 
  
 
   
  كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به خانه کودک آفرینش مي باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت مهندسی آتیه پرداز