خواندنی ها
خواندنيها
»»»» ليست خواندنی ها ««««
در مواجهه با مرگ به كودكان خود چه بگوييم ؟ 1396/09/11

«مامان اين عكس كيه؟ چرا ديگه اون پيش ما نيست؟»، «مامان بابابزرگ مرده، يعني چي؟»، «يعني منم مي‌ميرم؟» و... تنها بخشي از سوال‌هاي بچه‌ها در مواجهه با موضوع مرگ است. والدين بايد بدانند كه مثل هر موضوع ديگري كه در مورد سوالات كودكان وجود دارد نبايد از پاسخ دادن طفره بروند و متناسب سن‌شان به آنها پاسخ دهند. اگر كودكان پاسخ درست در اين مورد دريافت نكنند از خيال‌پردازي استفاده مي‌كنند كه مي‌تواند از نظر شخصيتي به كودك آسيب بزند.   

اين جواب‌ها را هرگز به‌كار نبريد.

والدين نبايد در برابر مرگ به كودك حس خوب بدهند. پاسخ‌هايي مانند «راه دور رفته» و «خوابيده» اصلا مناسب نيست زيرا اين پاسخ‌ها بار هيجاني دارند و اين حس را به كودك مي‌دهد كه آرامش با مرگ اتفاق مي‌افتد و حتي ممكن است كودك با خوابيدن مشكل پيدا كند. به طور مثال اگر به او بگوييد «او الان خوشحال است و در بهشت است» او ممكن است بپرسد «اگر او خوشحال است پس چرا شما ناراحتيد؟»

پاسخي مانند «خوب بود خدا بردش پيش خودش» اين را به ذهن كودك مي‌آورد كه اگر خوب باشيم مي‌ميريم. به اين ترتيب براي كودك تضاد ايجاد مي‌شود. والديني كه از يك افسانه و اسطوره استفاده مي‌كنند فكر مي‌كنند وقتي تصوير خوشايندي از مرگ به كودك بدهند او بهتر درك مي‌كند و احساس ناراحتي كمتري مي‌كند، در حالي كه اين امر آسيب‌زننده است.

كودك را از مرگ نترسانيد

والدين درقبال سؤالات اين‌گونه كودك بايد رفتار متعادل داشته باشند؛ نبايد انكار كرده يا واكنش تند نشان دهند. بچه‌ها در سنين پايين ادراكي ندارند و نيازي به توضيح نيست ولي وقتي صاحب تفكر هستند و پرس و جوي جدي مي‌كنند بايد به آن‌ها جواب داده شود. واكنش‌ والدين به مرگ بسيار مهم است؛ والديني كه در اين مواقع رفتارهاي هيستريك نشان مي‌دهند باعث ترس كودك مي‌شوند.

اين 4 مرحله را به ترتيب ادامه دهيد

در مورد مرگ 4 مرحله پاسخ‌دهي وجود دارد:

1-قطع علائم حياتي

2-اتفاق

3-برگشت‌ناپذيري

4-همگاني بودن

اين 4 مرحله را كودك به ترتيب مي‌فهمد. دقت داشته باشيد كه وقتي كودك سؤال مي‌كند نبايد همه 4 مرحله را يك‌جا به كودك پاسخ داد يا از ترتيب ديگري استفاده كرد

اين جواب‌ها را بخوانيد

اولين و بهترين پاسخ به سؤال «چه اتفاقي افتاده كه مرده؟» اين است كه «او نمي‌خورد، نمي‌خوابد،درد نمي‌كشد و بدنش ديگر كار نمي‌كند.» وقتي مي‌پرسد «كي‌مي‌ميريم؟» بهتر است بگوييد «كسي نمي‌داند ما چقدر زنده‌ايم، وقتي پير شدي و نوه‌دار شدي آن وقت بهش فكر مي‌كني.» شايد بپرسد «تو كي مي‌ميري؟» اين ممكن است والدين را ناراحت كند در حالي كه كودك در حال تجربه است و دركي ندارد. در جواب بايد بگوييد «مامان و بابا قوي و سالم هستند و وقت زيادي پيش تو مي‌مانند.»

در اينجا نبايد اشاره به مرگ شود؛ منظور كودك از اين سؤال درباره مفهوم تنهايي است و اينكه او مراقب خود را از دست خواهد داد يا نه. به اين كودكان بيشتر توجه كنيد. دو طيف از بچه‌ها هستند كه با مرگ مسئله دارند؛ يكي كودكان ماجراجو و نترس و بيش‌فعال كه رفتارهاي حمله‌وار و ماجرا‌جويانه دارند و كارهاي خطرناك بيشتري مي‌كنند و ديگري كودكان وابسته، به خصوص كودكاني كه اضطراب جدايي دارند. اين افراد وقتي با مرگ رو‌به رو مي‌شوند ترس تنها شدن براي‌شان خيلي نزديك مي‌شود و وقتي اين اتفاق مي‌افتد همه چيز براي‌شان ناامن مي‌شود.آن‌ها بايد با واژه مرگ رو‌به‌رو شوند. برخي والدين فكر مي‌كنند مرگ يك پديده ناراحت كننده است و بچه‌ها نبايد با آن رو‌به‌رو شوند و نبايد آن را بفهمند، در حالي كه كودكان كنجكاو هستند وذهن‌شان بسته نيست. آن‌ها در بسياري از مواقع مرگ حيوانات دور و بر خود را مي‌بينند يا در فيلم‌ها مرگ افراد را مشاهده مي‌كنند و حتي عكس‌هاي خانوادگي را مي‌بينند كه در ميان آن‌ها نيستند. اينكه كودك چطور در كودكي مرگ را تجربه مي‌كند در درك و شخصيت فرد در بزرگسالي بسيار تاثير دارد. اگر بچه‌ها بازي مرگ را انجام مي‌دهند جلوي اين كار را نگيريد، اين تخليه كودك است؛ با آنها همراه شويد و كم‌كم وارد بازي شويد.

حس‌هاي كودك از مرگ

حس‌هايي كه كودكان از مرگ دارند معمولا گناه، لرزيدن و انواع ترس است. بعد از مرگ اطرفيان مسائلي مانند شب‌ادراري، ناخن جويدن، ترس از بيمارستان و بهشت‌زهرا را مي‌توان در برخي كودكان ديد. كودك به اين خاطر احساس گناه مي‌كند كه در بسياري مواقع همه چيز را به خودش نسبت مي‌دهد مثلا فكر مي‌كند

چون نسبت به عزيزي كه از دست داده عصباني بوده يا حسادت داشته او مرده است. همچنين مسائلي مانند جدايي طولاني والدين و تغييرات مكرر محل زندگي، كودك را نسبت به مرگ حساس مي‌كند.

تعداد مشاهده:  726
 
 
  
نظرهای شما
نام:    
پست الكترونيك:     
وب سايت:    
نظر:    
پست الكترونيك من نمايان باشد  
 
  
 
   
  كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به خانه کودک آفرینش مي باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت مهندسی آتیه پرداز