خواندنی ها
خواندنيها
»»»» ليست خواندنی ها ««««
متن زير پياده سازي سخنراني جناب آقاي دكتر فراست كيش پزشك مدارس در رابطه با تغذيه و عادات تغذيه ايي مي باشد. 1395/02/18

هميشه يكي از دغدغه هاي اصلي والدين تغذيه كودكان ميباشد چرا كه عادات تغذيه ايي را بايد به عنوان يك رفتاردر نظر بگيريم. البته بايد بدانيم كه اين عادات تغذيه ايي يك فرآيند آموزش پذير است.اكثر رفتارهاي ما تحت تاثير عادات ماست. البته كه تغيير عادت بسيار سخت است و به قولي ترك عادت موجب مرض است ولي بايد اين مطلب را مد نظر داشته باشيم كه تغيير عادت يا ترك عادت شدني است ولي به سختي.
يكي از اين عادات تغذيه ايي بسيار خوب و مهم خوردن صبحانه است.وعده طلايي غذا صبحانه است در حديكه مي توان اين اجازه را داد كه در طي روز هيچ وعده غذايي خورده نشود و فقط وعده صبحانه ميل شود.سطح يادگيري دانش آموزي كه صبحانه نخورده به مدرسه مي رود بسيار پايين است كه بايد مادران اين عادت را در فرزندان خود ثابت كنند.صرف صبحانه در حالت آرامش يكي ديگر از نكات كليدي و بسيار مهم است كه نيز بايد بصورت عادت در آيد. نخوردن صبحانه بهتر از خوردن آن در حال دويدن به سمت سرويس و راه رفتن در پله ها و اضطراب داشتن است.حتي توصيه مي شود موقع تماشاي مسابقات فوتبال و يا پخش سريال با دلشوره و عجله نبايد خورده شود؛چه بسا كه نخوردنش بهتر است . سندروم روده تحريك پذير شايع ترين بيماري گوارش در دنياست.كوليت؛بيماريهاي عصبي و ... نيز همينطور.اين نوع بيماري ها وابسته به ذهن است كه به علت عدم آرامش هنگام خوردن غذا ايجاد مي شود.
هزينه خوردن صبحانه براي بچه ها فقط 15 دقيقه زودتر از خواب بيدار شدن است تا در شرايطي مناسب و در فضايي آرام صرف شود.تنها با دو هفته وقت گذاشتن مي توان اين عادت مهم را در بچه ها نهادينه كرد و عادت صبحانه خوردن را ثابت كرد.براي شروع كار و فعاليت روزانه ميلياردها سلول بايد فعاليت كنند كه همگي احتياج به انرژي دارند كه اين انرژي از سوختن قند و چربي تامين ميشود.دو نوع سلول هستند كه انرژي آنها از قند تامين ميشود ؛يكي سلول هاي عصبي و ديگري سلول هاي مغزي.
لقمه هاي صبحانه بعد از 10 دقيقه شروع به بالا بردن قند خون ميكنند و تا 2 ساعت بعد از آن قند خون به حد معمول ميرسد و ساعتها در اين وضعيت مي مانند و از قند خون استفاده ميكنند.
يكي ديگر از رفتارهاي اشتباه والدين در مورد تغذيه غذا دادن بچه ها جلوي تلويزيون است. چشم بچه ها به رنگ بسيار حساس است.اينكه بچه ها از ديدن تبليغات لذت مي برند تنوع رنگ و صداست.
غذا خوردن نبايد به چيزي وابسته باشد كه اين عادت حتي در برخي بزرگسالان نيز ديده مي شود.اين عدم وابستگي حتي به زمان خوردن هم بستگي دارد؛ تا حديكه يكي از توصيه هاي حضرت علي (ع) به فرزندشان امام حسن (ع) اين بوده است كه پاي غذا منشين مگر اينكه گرسنه باشي.
مثلا در ايام نوروز وقتي حجم بالايي آجيل و شيريني مصرف مي شود اجباري به خوردن غذا نيست چون اكثر آجيل ها چربي دارند.
بسياري از بيماري ها به خصوص متابوليسم تغذيه در سنين بالا ريشه در عادات تغذيه ايي دوران كودكي دارند.بطور مثال بيماري خاموش پوكي استخوان تنها 5 تا 10 درصد آن به سيگار كشيدن و خوردن نوشابه و ... وابسته است 90 تا 95 در صد آن به فنداسيون كلسيم و پتاسيم استخوان ها در دوران كودكي مربوط است.
سلول هاي چربي مانند بادكنك هستند يعني توانايي و استعداد دارند تا سبب چاقي شوند. در دوران كودكي به جاي اينكه سلول هاي عضلاني و استخواني بيشتر توليد شوند به خاطر تغذيه اشتباه (مصرف شكلات و ...)اين سلول ها تبديل به سلول هاي چربي مي شوند و در نتيجه در بزرگسالي اين سلول هاي مستعد حتي با خوردن آب هم باعث چاقي مي شوند.
يكي از علت هاي كامل نشدن بلوغ ؛ چاقي در دوره نوجواني است و بعد از آن مشكل باروري را در پيش رو خواهيم داشت.براي تغذيه صحيح بايد قد و وزن و نژاد و جنسيت و رنگ پوست را بدانيم.
پس رفتارهاي تغذيه ايي آموزش پذيرند و به عادات ما وابسته هستند.با اميد بر اينكه با تغيير هاي روش تغذيه ايي كودكاني سالم و پر نشاط داشته باشيم.
 

تعداد مشاهده:  727
 
 
  
نظرهای شما
نام:    
پست الكترونيك:     
وب سايت:    
نظر:    
پست الكترونيك من نمايان باشد  
 
  
 
   
  كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به خانه کودک آفرینش مي باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت مهندسی آتیه پرداز