خواندنی ها
خواندنيها
»»»» ليست خواندنی ها ««««
تربيت سالم در خانه قسمت شانزدهم 1397/07/28

 

 

تساوي:

امروزه بيشتر مردم با مفهوم تساوي مشكلي ندارند، مگر آن كه در مورد كودكان به كار رود. اين جاست كه مخالفت ها آغاز مي شود:« وقتي بچه ها تجربه، دانش و مسئوليت يكسان ندارند، چطور مي توانند با ما مساوي باشند؟»

تساوي به معناي «يكسان بودن» نيست. منظور آدلر از تساوي اين بود كه همه ي افراد براي برخورداري از متانت و احترام حق برابر دارند. بسياري از بزرگسالان با اين موضوع موافق اند كه بچه ها از نظر ارزش ها با آن ها برابرند. اين يكي از دلايلي است كه تربيت سالم، تحقير را برنمي تابد. شيوه هاي تحقيركننده در تضاد با مفاهيم تساوي و احترام متقابل اند.

اشتباه ها فرصت هاي فوق العاده ي يادگيري

جامعه به ما مي آموزد كه از اشتباه هايمان شرمنده باشيم. هيچ يك از ما كامل نيست، آنچه ما نياز داريم شهامت تغيير باورهاي ناتوان كننده مان درباره ي «نقص» است. اين مفهوم يكي از دلگرم كننده ترين مفاهيم و در عين حال سخت ترين آن ها براي دستيابي در جامعه است. انسان كامل در جهان وجود ندارد، در حالي كه همه كامل بودن را از خود و ديگران، به ويژه بچه ها، توقع دارند.

چشمانتان را ببنديد و زمان مشخصي را به ياد آوريد كه براي انجام يك اشتباه سرزنش شديد، چه برداشتي از خودتان داشتيد؟

وقتي والدين و معلمان درباره ي اشتباه ها پيام هاي منفي به كودكان مي دهند، معمولاً نيت خوبي دارند. آن ها تلاش مي كنند كودكان را برانگيزند تا به خاطر خودشان بهتر عمل كنند. آن ها به نتيجه هاي بلند مدت شيوه هايشان نمي انديشند. بسياري از شيوه هاي فرزندپروري و آموزش بر پايه ي ترس بنا شده اند. بزرگسالان هراس دارند كه اگر با ترساندن و تحقير به بچه ها نفهمانند، آن ها هرگز ياد نخواهند گرفت كه بهتر عمل كنند. بيشتر آن ها مي ترسند، زيرا نمي دانند بايد چه كار ديگري بكنند. مي ترسند اگر سرزنش، شرم و درد را تحميل نكنند، آسان گيري كرده باشند. اغلب بزرگسالان ترسشان را با اعمال كنترل بيشتر، پنهان مي كنند.

راه ديگري وجود دارد كه سهل گيرانه نيست و واقعاً بچه ها را برمي انگيزد كه بهتر عمل كنند، بدون اينكه از ارزش نفسشان كاسته شود.

بايد بياموزيم و به بچه ها آموزش دهيم كه اشتباه ها را فرصت هايي براي يادگيري ببينند و با آن ها به وجد آيند. اگر شهامت پذيرش نقص ( ناكامل بودن ) خود را داشته باشيم، الگوي خوبي براي بچه ها مي شويم تا بياموزند كه اشتباه ها واقعاً فرصتي براي يادگيري اند.

 

 

منبع : تربيت سالم در خانه

نويسنده : دكتر جين نلسن

ترجمه : محمدجواد فرشچي، ريحانه ايزدي

تعداد مشاهده:  415
 
 
  
نظرهای شما
نام:    
پست الكترونيك:     
وب سايت:    
نظر:    
پست الكترونيك من نمايان باشد  
 
  
 
   
  كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به خانه کودک آفرینش مي باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت مهندسی آتیه پرداز