خواندنی ها
خواندنيها
»»»» ليست خواندنی ها ««««
تربيت سالم در خانه قسمت دوم 1396/02/25

 

  

 در جامعه امروز تغيير مهم ديگر اين است كه بچه ها فرصت هاي كمتري براي يادگيري مسئوليت پذيري و تقويت انگيزه دارند. ما ديگر به بچه ها به عنوان كمك خرج و نان آور خانه نيازمند نيستيم. در عوض براي اثبات محبت خود ، به بچه ها چيزهاي بسياري مي دهيم بدون اين كه آن ها هيچ گونه تلاش يا سرمايه گذاري كرده باشند. اين شرايط آنها را پر توقع ميكند.بسياري از والدين فكر ميكنند پدر و مادرهاي خوب ،بايد بچه هاشان را از رويارويي با هر غم و نااميدي حفظ كنند. آن ها فرزندانشان را از مشكلات نجات مي دهند يا بيش از حد از آن ها محافظت مي كنند و به اين دليل است كه فرصت پرورش ايمان به توانايي هاي خود را براي مقابله با فراز و نشيب هاي زندگي از كودكشان سلب مي كنند. مقوله ي مهارت آموزي اغلب به بهانه ي نداشتن فرصت در زندگي هاي پرمشغله ي امروز يا ناآگاهي به اهميت مشاركت دادن بچه ها شيوه هاي معنادار و با همكاري هاي مسئولانه حس تعلق داشتن و مهم بودن را تجربه كنند، از آنها سلب مي كنيم و سپس به خاطر نداشتن حس مسئوليت از آن ها شكايت و انتقاد مي كنيم. نه بچه هايي كه والدين و معلمين بسيار سخت گير و كنترل كننده دارند و نه بچه هايي كه والدين و معلمين آسان گير ،هيچ كدام حس مسئوليت پذيري پيدا نمي كنند.

 بچه ها زماني مسئوليت پذيري را مي آموزند كه فرصت يادگيري مهارت هاي زندگي و اجتماعي ارزشمند را براي دستيابي به شخصيتي خوب در محيطي مملو از مهرباني، قاطعيت، متانت و احترام داشته باشند. بايد تاكيد كنيم ، حذف تنبيه به معناي آزادي مطلق بچه ها نيست. ما بايد فرصت هايي را براي بچه ها فراهم كنيم تا لذت مسئوليت پذيري را تجربه كنند. در غير اينصورت پذيرنده هاي وابسته اي مي شوند كه احساس مي كنند تنها راه دستيابي به تعلق و اهميت ، به خدمت گرفتن ديگران است. برخي از بچه ها به اين باور مي رسند كه ( ديگران مرا دوست ندارند مگر آن كه از من مراقبت كنند.) بعضي ديگر ممكن است فكر كنند كه تلاش شان بي فايده است،زيرا نمي توانند كاري انجام دهند كه توبيخ و تنبيه به دنبال نداشته باشد. از همه غم انگيز تر، زماني است كه آن ها به دليل نداشتن فرصت براي تمرين مهارت هايي كه به آنها كمك ميكند احساس توانمندي كنند به اين باور مي رسند : ( من آنطور كه بايد ، آدم خوبي نيستم. ) نتيجه اين مي شود كه اين بچه ها انرژي زيادي را صرف

سركشي كردن يا رفتارهاي انزواطلبانه ميكنند.

 

وقتي تمام هوش و انرژي بچه ها صرف به بازي گرفتن، سركشي و انزوا طلبي مي شود،ادراك ها و مهارت هاي لازم براي تبديل شدن به انسان توانمند را در خود پرورش نمي دهند.

 

منبع:  تربيت سالم در خانه 

نويسنده: جين نلسن

ترجمه: محمد جواد فرشچي ـ ريحانه ايزدي

تعداد مشاهده:  1049
 
 
  
نظرهای شما
نام:    
پست الكترونيك:     
وب سايت:    
نظر:    
پست الكترونيك من نمايان باشد  
 
  
 
   
  كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به خانه کودک آفرینش مي باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت مهندسی آتیه پرداز